Sjællands eneste seniorhøjskole
Skriv dit liv eller Sy skjorter på Liselund
K47-2027
21. november 2027
27. november 2027
Vælg mellem:
Skriv dit liv
Sy skjorter på Liselund
Skriv dit liv:
Har du et ønske om at skrive dine erindringer eller er du allerede i gang? Måske mangler du ideer til at komme videre i processen? Vi arbejder med skriveøvelser og erindringsskrivning i et nært og trygt fællesskab. Her får du mulighed for at skrive om erindringer fra dit liv i form af korte eller længere tekster.
Igennem feedback og oplæsning af erindringstekster, får du mulighed for hente inspiration i fællesskabet til din egen skrivning og i danske forfatteres forskellige måder at skrive erindringer på. I løbet af ugen bliver du præsenteret for en række ideer og redskaber, der kan sætte skub i erindring og skrive-flow.
Sanserne vækker vi igennem daglige skriveøvelser, der gør brug af fotos, breve, rekvisitter, musik og mindfulnessøvelser.
Medbring gerne din egen bærbare computer og igangværende projekter, ideer, fotos, breve og andre små rekvisitter, der kan sætte gang i skriveriet.
Glæd dig til en uge med ro og inspiration til at skrive dine erindringer.
Liselund Højskoles historiske rammer indbyder til et hyggeligt fællesskab i smukke omgivelser.
Sy skjorter på Liselund:
På dette ugekursus fordyber vi os i skjortesyning, ud fra et mønster, der kan varieres på mange forskellige måder. Klassisk, skjortekjole eller en let jakke. Vi syr alle det samme mønster, men kan udvikles og varieres, alt efter smag og ønsker om forskellige syteknikker. Du får mulighed for at lære at sy krave, ærmer, belægning, knaphuller, stiklommer og du lærer noget om tilretning af mønster og udvikling af mønster. I løbet af ugen er der mulighed for at handle mere stof og tilbehør i stofbutikken Symaskine Torvet i Slagelse, der ligger i gåafstand fra Højskolen.
Vi kan vaske nyindkøbt stof på højskolen, så du kan sy flere skjorter uden at bekymre dig om krymp. Du kommer fra kurset med en eller flere skjorter og variationer af skjorten. Du har fået erfaring i og viden om krave, belægning, knaphuller samt lommer og forhåbentligt mange gode timer med syning sammen med de øvrige kursister.
Liselund Højskole kan udlåne en symaskine (begrænset antal).
Medbring på kurset:
Mønsteret Onion 2086 - findes også i plus size 9025
Stof (der er vasket) og tråd til din første skjorte.
Symaskine, sy-grej, mønster, stof, vlieseline, mønsterpapir m.m.
OBS Betaling af deltagergebyret sker samtidig med tilmelding. Når du klikker på knappen 'Indsend tilmelding' bliver du ledt videre til et betalingsvindue. Du har først en plads på kurset når deltagergebyret er betalt, samt bekræftelse fra Liselund Højskole er modtaget.
Pris pr. person:
6.500 kr. - Enkeltværelse m. bad og toilet
5.750 kr. - Dobbeltværelse m. bad og toilet
5.750 kr. - Enkeltværelse, bad og toilet på gangen
5.250 kr. - Dobbeltværelse, bad og toilet på gangen
4.530 kr. - Dagskursist

