Sjællands eneste seniorhøjskole
Sommerlitteratur eller Historiens spor
K26-2027
27. juni 2027
3. juli 2027
Vælg mellem:
Sommerlitteratur
Historiens spor - programmet er på vej
Sommerlitteratur:
Sommeren betyder tid til skønlitteratur. Liselund Højskole inviterer indenfor til en uge, hvor der kommer fuld tryk på læseinspirationen. Vi begynder med en temadag om Martin A. Hansen, som med vores mindestue har en særlig plads i Liselunds hjerte.
Glæd dig til at møde Jesper Wung Sung, der læser op fra sin seneste romanudgivelse ”Sandøs Rose.” Vi har endnu en gang fornøjelsen af Klaus Rothstein, der fortæller om nye strømninger i litteraturen og giver sit bud på sommerens litteratur.
Ugen rundes af med en dag i kriminallitteraturens tegn med besøg af Lone Theils, der fortæller om sit forfatterskab og en rejse rundt i genren med Bo Tao Michaëlis.
Vi skal også høre om multikunstneren Tove Janssons sommerlandskab og vi er på ekskursion til Storebælt. Vi synger sommerens sange – og får lejlighed til at tale med hinanden om, hvad der gør læsning af skønlitteratur så vidunderligt.
Glæd dig til en uge med interessante foredrag, fællesskab og masser af sang i Liselund Højskoles smukke, historiske rammer.
Historiens spor:
Rundt i landskabet og byerne har historien sat sig spor helt tilbage fra oldtiden. Nogle af dem er så almindelige, at vi glemmer at se dem. Vi har for eksempel over 1.700 bygninger fra middelalderen, der aldrig er blevet til museer, men stadig bruges i dag. Det er vores kirker, en historisk skat, fyldt med fortællinger.
På dette kursus får vi øjnene op for historiens spor. Vi bliver bedre til at få øje på dem, og vi lærer at ”læse” de fantastiske historier, de fortæller.
Vi skal tilbage til oldtiden, der stadig står i landskabet med mere end 86.000 registrerede gravhøje. Det er fortællinger om magt, religion, menneskets særlige evne til at samarbejde og så er det fortællingen om dem, der ligger i gravene.
Vi skal lære at læse kirkerne som en bog der er fuld af historiske spor.
Vi skal høre om dem, der for alvor prægede vores landskaber og byer med mursten og drænrør.
Vi skal læse landsbyer, der på mange måder er fyldte af spor fra historien.
Når du kommer hjem, er det med helt nye øjne på det landskab og de byer vi bevæger os rundt i.
OBS Betaling af deltagergebyret sker samtidig med tilmelding. Når du klikker på knappen 'Indsend tilmelding' bliver du ledt videre til et betalingsvindue. Du har først en plads på kurset når deltagergebyret er betalt, samt bekræftelse fra Liselund Højskole er modtaget.
Pris pr. person:
6.500 kr. - Enkeltværelse m. bad og toilet
5.750 kr. - Dobbeltværelse m. bad og toilet
5.750 kr. - Enkeltværelse, bad og toilet på gangen
5.250 kr. - Dobbeltværelse, bad og toilet på gangen
4.530 kr. - Dagskursist

