top of page

H.P. Lange og Jens Kristian Dam KONCERT

Dato: Torsdag den 12. februar 2026

Tidspunkt: Kl. 19.30 - ca. 21.30

Entré: Kr. 110, der inkluderer kaffe/the og lidt sødt. Billetter købes forud på www.billetto.dk


Delta Blues - Countryblues - New Orleans - Spirituals. Dette kunne være passende tags på denne erfarne duo.


Samarbejdet startede omkring albummet 'Travelling man blues' fra 2016, som er blevet fulgt op af 'I feel fine' i 2019 og 'Everything's Alright' i 2024.


I mere end 30 år har HP Lange være bluesmusiker på landevejen. Han har modtaget hvad der er af priser på den danske bluesscene, og er med 14 albums og tre DMA'er bag sig, efterhånden en veteran på musikscenen i Danmark. Jens Kristian Dam Pedersen har altid spillet blues med de bedste herhjemme og har arbejdet HP Lange i mange år.


HP Lange på guitar og sang bliver back'et op af sprællemanden JK Dam på trommer, perc og ikke mindst piano, og sammen leverer duoen et energisk mix af delta blues, roots og egne sange med afsæt i traditionen.



H.P. Lange og Jens Kristian Dam KONCERT

Liselund Højskole

Slotsalleen 44

4200 Slagelse

liselund@liselund.dk 

Tlf.: 5852 3120 - Kontoret er åbent hverdage mellem kl. 09.00 - 12.00

CVR: 41418893

EAN: 5790002605987

  • Facebook
Kontrolrapport
Liselund Højskole Nyhedsbrev

Regnskab over indsamlinger:

bottom of page