top of page

'Livet er i det mindste en fortælling værd' v/ Erik Lindsø

Dato: Mandag den 23. marts 2026

Tidspunkt: Kl. 19.30 - ca. 21.30

Entré: Kr. 110 per person, der inkluderer kaffe / the / vand og lidt sødt

Billet købes forud her: 'Livet er i det mindste en fortælling værd' v/ Erik Lindsø | Billetter | Slagelse | Samfund & Kultur | Billetto — Denmark


Enhver livshistorie er et tilbageblik, som rummer beretninger om tro, håb og kærlighed – om det største, der findes. Når vi fortæller livet, fortæller vi om det, vi gerne vil holde liv i, og vi sætter det sammen, som er gået i stykker. I fortællinger og historier finder tilværelsen nemlig form, og når noget finder form, mister det kaotiske sin trussel. 



Når vi deler livshistorier med hinanden – når vi fortæller vores liv for hinanden - deler vi også vores skæbne med hinanden, og skæbnefællesskaberne er de stærkeste fællesskaber, der findes. Du kan forlade mig, og jeg ser dig måske aldrig igen, men den historie, du fortalte mig, bliver altid stående tilbage. 



Erik Lindsø deler rundhåndet ud af de sørgmuntre, morsomme, bevægende og livsnære historier, han har samlet op i litteratur og hverdagsliv. Han fortæller dem med humorens bid og den livsbegejstring, han er kendt for at formidle, når han som fortæller og foredragsholder pakker historier ud rundt om i landet.


Alle er velkomne.



'Livet er i det mindste en fortælling værd' v/ Erik Lindsø

Liselund Højskole

Slotsalleen 44

4200 Slagelse

liselund@liselund.dk 

Tlf.: 5852 3120 - Kontoret er åbent hverdage mellem kl. 09.00 - 12.00

CVR: 41418893

EAN: 5790002605987

  • Facebook
Kontrolrapport
Liselund Højskole Nyhedsbrev

Regnskab over indsamlinger:

bottom of page