Sjællands eneste seniorhøjskole
'Gud taler ud' og 'Gud bliver til' Foredrag og Fortælling ved Forfatter Jens Blendstrup
Dato: Tirsdag den 30. december 2025
Tidspunkt: Kl. 10.00 - 12.00
Entré: Kr. 105 per person der betales ved indgangen og inkluderer kaffe/the/vand og en lille snack
I Jens Blendstrups populære roman fra 2004 'Gud taler ud' tegnede han et portræt af sin far, også kaldet Gud, der regerede universet fra sit parcelhus på Blåmunkevej i Risskov.
Jens Blendstrups nye roman fra 2025 'Gud bliver til' er forhistorien og fortæller, hvordan en fantasifuld dreng ved navn Uffe Blendstrup i løbet af sine ni år på kostskolen Herlufsholm langsomt kommer til den erkendelse, at han simpelthen er selveste Gud.
Den dygtige elev er meget optaget af de andre guders historier og af dyrene i sprit og i det gådefulde biologilokale - og ikke mindst af at finde måder at overleve skolens voldelige og vanvittige traditioner på. I fantasien og sproget finder han sit helt eget helle.
Mød og lyt - til Jens Blenstrup, Cand. Mag i litteraturhistorie og historie, forfatter, dramatiker og skribent - og derudover kendt fra foretagenet 'Øverste Kirurgiske' hvor han er redaktør for både tidsskriftet og forlaget.
